Witamy Cię na naszym blogu. Tworzymy go aby podzielić się z Tobą naszą wiedzą na temat prawa i biznesu. Dzisiaj porozmawiamy o 6 kroków aby prowadzić działalność w Internecie zgodnie z prawem. Zaczynamy!
-
Określ zakres swojej działalności i interesy, które chcesz chronić
Zdefiniuj jaki biznes planujesz rozpocząć w Polsce, co chcesz chronić, i jaka byłaby Twoja przewaga konkurencyjna. Wszystkie twoje interesy mają swoje strony prawne, a dobry prawnik zapanuje nad prawną strona twojej działalności na twoją korzyść.
-
Wybierz formę prawną swojego e-commerce
Typowe formy prowadzenia działalności to:
– prowadzenie działalności gospodarczej jako osoba fizyczna (samozatrudnienie, indywidualna działalność gospodarcza),
– spółki osobowe (spółka jawna, spółka jawna, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),
– korporacje (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i spółka akcyjna),
– oddziały firmy zagranicznej,
– przedstawicielstwa firmy zagranicznej.
Oprócz wymogów formalnych dla każdego rodzaju działalności, niektóre rodzaje działalności mogą wymagać dodatkowych zezwoleń.
-
Zaplanuj zgodność z prawem
W każdym aspekcie Twojej firmy dobry prawnik zidentyfikuje wszystkie wymagania prawne i pomoże Ci znaleźć najlepszy sposób ich spełnienia. Obejmują one nie tylko podatki, księgowość i ubezpieczenia społeczne, ale też wymogi, takie jak rejestracja działalności gospodarczej, prawo pracy, ochrona danych, zwalczanie konkurencji, prawo konsumenckie, prawo telekomunikacyjne i standardy branżowe. Planowanie pełnej zgodności z wyprzedzeniem zapobiega ryzyku, stresu, czasu i wysiłku.
-
Rozpocznij działalność i zrealizuj plany
Po zarejestrowaniu się we wszystkich odpowiednich organach masz wiele możliwości. Zawieraj umowy ze swoimi partnerami, księgowym, najemcami biur, dostawcami IT, wdrażaj plany zgodności, publikuj odpowiednie warunki dla swoich klientów, rejestruj znaki towarowe, chroń swoje prawa autorskie. I nie zapomnij o stworzeniu bezpiecznych ram dla sprawnego prowadzenia biznesu.
-
Przeszkol swoich pracowników i zapewnij zgodność wewnętrzną
W tym momencie być może już zostały przyjęte wewnętrzne zasady, procedury i umowy, których należy przestrzegać. Upewnij się, że nie zgubią się w szufladzie i nie zapomnisz o nich. Upewnij się, że Twoi pracownicy i współpracownicy są odpowiednio przeszkoleni, formalnie i faktycznie spełniają Twoje wewnętrzne standardy i wymagania.
-
Upewnij się, że Twoje rozwiązania prawne są elastyczne i aktualne
Normy prawne i orzecznictwo często się zmieniają, więc z czasem starania o przestrzeganie przepisów mogą stać się przestarzałe. Również w tej początkowej fazie działalności często napotkasz nowe myśli, inicjatywy, a także niepowodzenia i zagrożenia. Dlatego, oprócz dobrego planowania, zdecydowanie zalecamy elastyczność i szybkie reagowanie, aby wszystkie wyzwania były dla Ciebie korzystne w odpowiednim czasie.
Dziękujemy za przeczytanie dzisiejszego artykułu. Jakie problemy ma Twoja firma? Czy możemy pomóc w zgodności z prawem? Napisz na biuro@gclawyers.eu.
Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi materiałami na temat prawa i biznesu.