Jak nawiązać udaną współpracę z klientem?
Witamy na naszym blogu. Tworzymy go aby podzielić się z Tobą naszą wiedzą na temat prawa i biznesu oraz doświadczeniami najlepszych przedsiębiorców. Dzisiaj porozmawiamy o tym jak nawiązać udaną współpracę z klientem. Zaczynamy!
Są dwie strategie współpracy z klientami – budowanie relacji krótkookresowej lub długookresowej. Zdecydowanie w większości przypadków lepiej się sprawdza długookresowe nastawienie w relacji z klientami. Taka relacja jest inwestycją dla firmy, która z dużym prawdopodobieństwem się przełoży na kolejne zamówienia. Aby sprawić, że klient będzie chciał wrócić lub będzie polecać znajomym Twoją firmę – musi być zadowolony z dotychczasowej współpracy. Wyjaśnijmy więc 3 zasady udanej współpracy z klientem:
1. Zakochaj się w swej pracy
Czasami możemy już po pierwszym kontakcie wyczuć czy osoba, która nas obsługuje lubi swoją pracę czy raczej niechętnie się zabiera za obowiązki. Często nie da się ukryć braku zainteresowania lub nieszczęśliwej miny na twarzy. Upewnij się, że Twója firma buduje wizerunek profesjonałów, którzy nie tylko dobrze wykonują pracę, ale też lubią zarówno swoją pracę, jak i klientów, których obsługują.
Mieliśmy okazję porozmawiać na ten temat z prezesem WISAG w Polsce Tomaszem Raczyńskim. WISAG jest jednym z czołowych koncernów usługowych w Niemczech w zakresie obsługi nieruchomości. Pan Tomasz uważa, że ważnym aspektem sukcesu w relacjach z klientami jest pasja i zaangażowanie do swojej pracy. Prezes mówi o tym, z jakimi prawnikami chętnie współpracują: „Żeby prawnik był dobry to musi lubić to co robi. Jak się nie lubi – to nie będzie nigdy dobry. Największym powodem frustracji w społeczeństwie jest, jak ludzi robią tego czego nie lubią, pracują tam, gdzie nie lubią.”
2. Pracuj w interesie klienta
Ważnym elementem długookresowej współpracy jest dbanie o interesy klienta. Proponuj tylko te rozwiązania, które najlepiej pasują dla Twojego klienta. Nie oferuj zbędnych lub niskiej jakości usług, produktów. W większości przypadków klient wyczuwa czy działasz w jego interesach czy bardziej ci zależy na swoich. „Kiedy pokazujesz, że leży Ci na sercu dobro klienta i kiedy autentycznie opierasz się na jego sukcesie – zasięg Twojej marki jest nieograniczony” (Shahob Mehr i Candice Georgiadis).
Bądź uczciwy wobec swoich klientów. Jeśli obiecujesz rabaty, gwarancję zwrotu pieniędzy, ofertę specjalną – upewnij się, że działasz w sposób, jak tego oczekują Twoi klienci. Utrzymuj dobry stosunek ceny do jakości. Nie ustawiaj zbyt wysokich cen na produkty, które w zasadzie nie są warte tych pieniędzy. Postaraj się nie tylko spełnić oczekiwania klientów, ale też zaoferować więcej, niż się spodziewają. Więcej: 5 błędów, których trzeba unikać w działalności e-commerce
3. Buduj zaufanie
We współczesnym świecie coraz trudniej jest budować zaufanie z ludźmi, zwłaszcza z tymi, które jeszcze nie poznali Twoją markę. Jesteśmy coraz bardziej wyczuleni na działania marketingowe. Związane jest to z ogromną ilością firm, oferujących nam swoje usługi/produkty oraz z rozwojem online technologii, pozwalających na wykorzystywanie różnych kanałów dotarcia. Znajdź najlepszy dla Twojego biznesu kanał dotarcia, wykorzystaj mocne stronę swojej działalności i buduj zaufanie w perspektywie długookresowej.
Tomasz Raczyński, prezes WISAG POLSKA podzielił się z nami tajemnica sukcesu WISAG w tym zakresie: „Nasza największa, moim zdaniem, zaleta jest to, że my każdemu klientowi przedstawiamy ofertę całkowicie transparentnie – pokazujemy na co wydaliśmy każdy złoty. Raz na rok lub raz na kwartał (w zależności od umowy) siadamy i podsumujemy jakie były koszty współpracy, budujemy budżet na najbliższe lata i dalej pracujemy. Dlatego nie tracimy klientów. Mamy dużo klientów mocno związanych z nami. Do każdego kontrahenta jest podporządkowana konkretna osoba. To buduje zaufanie. Możemy też się pochwalić dużą relacyjnością pomiędzy klientami i pracownikami – komunikują ze sobą, nawet czasami są ze sobą na Ty.”
Dziękujemy za uwagę. Jak Twoja firma współpracuje z klientami? Z jakimi problemami prawnymi się zmagasz? Podziel się doświadczeniem i zadaj nam swoje pytania. Napisz na biuro@gclawyers.eu