Zastosowania technologii w biznesie – wywiad z Prezesem Sygnis New Technologies
Jakie są plany rozwoju Sygnis New Technologies?
Nasza firma jest grupą technologiczną, ponieważ aktualnie składa się już z trzech dużych spółek: Sygnis New Technologies, Sygnis Bio Technologies oraz Albireo Biomedical. W ramach tych trzech spółek mamy zespoły menadżerów i innowatorów, którzy tworzą nowe projekty. Oczywiście, większość naszych inicjatyw wywodzi się z druku 3D, bądź korzysta z niego usługowo. Mamy mnóstwo pomysłów. Obecnie główne kierunki rozwoju, w które inwestujemy nasz czas i zaangażowanie, to energetyka, biotechnologia oraz recykling odpadów, zwłaszcza różnego rodzaju polimerów, gdyż na nich znamy się całkiem dobrze.
Pracujemy nad tym, by zmienić DNA bakterii tak, żeby mogły one rozkładać plastiki szybciej i efektywniej. Głównie mówimy tutaj o bioorganicznych plastikach. W zakresie biotechnologii skupiamy się na rozwoju. W tym momencie mamy 30 osób w firmie. Właściwie prawie co roku podwajamy liczbę pracowników.
Wyrobiliśmy sobie markę ekspertów od trudnych spraw. Nasz zespół jest bardzo zróżnicowany i obejmuje fizyków, chemików, inżynierów, biotechnologów, filozofów oraz socjologów. Dzięki temu bardzo dobrze radzimy sobie z nietypowymi lub nieszablonowymi zadaniami, które wymagają interdyscyplinarnej koordynacji. Zazwyczaj takie projekty trafiają właśnie do nas, ponieważ jako nieliczni w kraju potrafimy je przeprowadzić.
Państwa klienci to raczej specyficzna grupa docelowa. W związku z tym jak Państwo radzili sobie na początku działalności w pozyskiwaniu klientów?
Bywało pod górkę, ale poradziliśmy sobie ciężką pracą. Braliśmy się za trudne projekty i z upływem czasu zapracowaliśmy na dobre imię. Tak naprawdę im trudniejszy był projekt, tym lepiej staraliśmy się go wykonać. Oczywiście za stosowne wynagrodzenie. Jesteśmy znani z tego, że “dowozimy” na czas nawet najtrudniejsze projekty. Nasze usługi są dość kosztowne, ale naszym klientom to nie przeszkadza, ponieważ wyróżniamy się najwyższą jakością usług.
Rozumiem, że mają Państwo do czynienia z danymi osobowymi klientów oraz pracowników. Jak radzicie sobie z danymi osobowymi? Czy mają Państwo wdrożone RODO?
Oczywiście, mamy wdrożone RODO. U nas w firmie dane osobowe są najmniej wrażliwą daną. Obsługujemy projekty wojskowe, projekty tajne, klientów z ogromnymi karami zastrzeżonymi, więc system cyberbezpieczeństwa jest niezbędny dla działalności firmy na co dzień.
Czy jest miejsce na rynku dla firmy prawniczej na wzór McDonald’s?
Większość firm, które działają obecnie w branżach związanych z nowymi technologiami i innowacjami oferują usługi międzynarodowo. Mało jest firm, które chcą się zamknąć w obrębie jednego kraju, by oferować usługi jedynie lokalnie. Przykładowo, my zawsze myślimy o działaniu w kontekście co najmniej europejskim. Na rynku europejskim prawo jest ujednolicone, co pozwala nam stosunkowo łatwiej wchodzić na nowe rynki z perspektywy prawnej. Mówiąc o kontekście UE, niezwykle obiecującym rynkiem jest Rumunia. Mamy obecnie kilku klientów z Rumunii, ale chcemy oczywiście pozyskać ich jeszcze więcej. Aby wejść na rynek rumuński, musimy rozważyć jak założyć tam spółkę, oddział, jak skoordynować współpracę na linii Polska-Rumunia. W tym momencie jesteśmy na etapie zastanawiania się nad tym w jaki sposób i w jakim czasie możemy za tę sprawę się zabrać.
Co wyróżnia wg Pana dobrego prawnika?
Dobry prawnik, moim zdaniem, powinien być elastyczny, skuteczny, musi rozumieć mój biznes, być bezwzględny w imieniu firmy, a zarazem nie utrudniać nam codziennej pracy. W naszym przypadku, prawnik musi mieć pojęcie o nowoczesnych technologiach, o zmianach regulacji branżowych. Jeśli prawnik jest oderwany od spraw firmy – nie będzie w stanie nam pomóc, ani odpowiednio doradzić. Zależy nam raczej na kancelariach, a nie na indywidualnie działających prawnikach.